Mavi Yolculuk Turu

238 Tekneler
Sıralama:

Mavi Yolculuk Turu

Mavi Yolculuk Turu, genellikle Türkiye’nin güney sahil şeridinde gerçekleştirilen bir deniz turu olarak bilinir. Bu turda, özel tekne veya guletlerle Ege ve Akdeniz’in muhteşem koylarını, adalarını ve sahil şeridini keşfedebilirsiniz. Mavi Yolculuk, turkuaz renkteki denizin tadını çıkarmak, sakin koylarda yüzme molası vermek, doğal güzellikleri görmek ve tarihi bölgeleri ziyaret etmek için mükemmel bir seçenektir.

Mavi Yolculuk Turu genellikle haftalık olarak düzenlenir, ancak bazı tur şirketleri kısa süreli veya özel programlar da sunabilir. Tur boyunca günlük seyirler yapılır ve her gün farklı bir noktada demir atılır. Bu noktalarda denize girebilir, güneşlenebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ve çevredeki tarihi ve turistik yerleri keşfedebilirsiniz.

Mavi Yolculuk Turu Tekneleri

Bodrum Göcek Bodrum Rotası

Mavi Yolculuk Turu Rotası Bodrum Göcek Bodrum Türkiye’de önemli bir turizm sektörü haline gelen mavi turlara olan ilgi son zamanlarda giderek artmıştır. Mavi turlar genellikle Ege ve Akdeniz’de yapılan turistik deniz gezileridir. Bu geziler genellikle yat, tekne veya guletler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu tip araçların artması mavi yolculukların daha da yaygınlaşmasına katkı sağlamıştır. Türkiye’de mavi turlara elverişli birçok nokta bulunur. Genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde tercih edilen mavi turların en popüler rotalarından biri de Bodrum-Göcek arasında yapılan gezilerdir.

Türkiye’de mavi yolcuğun ilk çıkış noktası olan Bodrum eşsiz doğası ile dikkat çekiyor. Bodrum-Göcek mavi turun hiç şüphesiz en popüler adreslerinden biridir. Bu yolculuğun her rotası kendine has güzelliklere ve kendine has deneyimlere sahiptir. Bodrum; iklimi, denizi, kumsalları, koyları ve sayamadığımız daha birçok tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok insanı cezbediyor. Farklı şeyler keşfetmek, doyasıya eğlenmek, denizin ve kumsalın tadını çıkarmak ve su sporları yapmak için Bodrum çıkışlı mavi turlara katılabilirsiniz.

Bodrum

Bodrum çıkışlı mavi tur yolculuklarının ilk durağı Knidos’tur. Knidos, Datça Yarımadasının en uç noktasında yer alan bir antik kenttir. Knidos Antik Kenti birçok etkileyici tarihi kalıntıya ev sahipliği yapması ile bilinir ve mavi turun en sevilen rotalarından biridir.

Knidos – Palamutbükü

Mavi tur için Bodrum’u tercih edenlerin ilk durağı Knidos Antik Kenti’dir. Knidos, Datça Yarımadasının en batısında oldukça korunaklı bir noktada yer alır. Yüzyıllardır ticaret yolları üzerinde yer alan bu kent, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir antik kenttir. Mavi turunuz esnasında dilerseniz bu kentin yemyeşil doğasında yürüyüşlere çıkarak tarihi güzellikleri keşfedebilirsiniz. Knidos Antik Kenti’ni gezdikten sonra artık eşsiz Palamutbükü’ne doğru yola koyulabilirsiniz. Palamutbükü’nün berrak denizinde yüzebilir ve denizin keyfini tam anlamıyla çıkarabilirsiniz. Daha sonra ise buradan Kargı Koyu’na doğru yola çıkılacaktır.

Kargı Koyu – Datça

Masmavi suları ile dikkat çeken Kargı Koyu’nda denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Deniz keyfinden sonra dilerseniz kısa yürüyüşler yaparak bölgeyi gezebilirsiniz. Kargı Koyu’nda kısa bir moladan sonra Datça’ya doğru yola çıkılır. Datça, mavi turların en sevilen noktalarından biridir. Küçük bir sahil kasabası olan Datça, tarihi taş evleri ve su altı güzellikleri ile ünlüdür. Buraya geldiğinizde bu şirin kasabayı gezebilir ve buranın su altı dünyasında keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca bölge dalış yapmak için de oldukça elverişlidir. Yani Datça’nın su altı dünyasını dalış yaparak keşfedebilirsiniz. Datça’da yapabilecekleriniz ise sadece bunlarla sınırlı değil. Coğrafi konumu gereği oldukça rüzgârlı bir bölgede yer alması sebebi ile rüzgâr sörfü için uygundur. Datça’nın tüm bu güzelliklerinin keyfini çıkardıktan sonra bir sonraki adres olan Dirsek Koyu’na doğru yola çıkabilirsiniz.

Dirsek Koyu – Bozukkale

Mavi turunuza yemek ve yüzme molası vermek için Dirsek Koyu’nu tercih edebilirsiniz. Bu koyda güzelce karnınızı doyurup dinlendikten sonra Bozukkale’ye doğru yola çıkılacaktır. Bozukkale, Rodos’a yakın bir konumda bulunan ve antik çağlarda stratejik olarak önemli olan noktalardan biri olmuştur. Antik çağda Rodos’un bir toprağı olan koyda iki adet yerleşim yeri bulunuyordu. Loryma ve Aplotheka olarak bilinen bu tarihi kentler Bozukkale’ye ayrı bir hava katıyor. Ayrıca binlerce yıldır gemilerin demir attığı bir koy olmasından dolayı tarihi olarak önemlidir. Kısacası Bozukkale’de yapılacak birçok şey sizi bekliyor. Tarihi antik çağlara uzanan bu koyda, tarihe ve denize tam anlamı ille doyacaksınız. Bozukkale’nin ardından Turunç’a doğru yola çıkılacaktır.

Turunç – Kumlubük – Marmaris

Küçük bir yüzme molası vermek için Turunç’u tercih edebilirsiniz. Mavi bayraklı plajı ile ünlü olan Turunç’un eşsiz güzellikteki denizi yüzmek için ideal olacaktır. Buradaki yüzme molasının hemen ardından Kumlubük’e doğru yola koyulabilirsiniz. Birçok koya göre daha sessiz ve sakin bir koy olan bu koyda bütün gün huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz. Tüm gün denize girip, kitap okuyabilir ve bu bölgede ufak gezintilere çıkabilirsiniz. Ayrıca Kumlubük, dalış yapmak için uygun bir ortama sahiptir. Bu nedenle dalış yapmayı sevenler burada dalış ekipmanlarını getirerek dalış yapabilir. Bu koyda vakit geçirdikten sonra ise diğer durağımız olan Marmaris ve oradan da Dalyan’a doğru yola çıkılacaktır.

Dalyan – Ekincik

Mavi yolculukta Dalyan’a gelindiğinde görebileceğiniz pek çok güzellik bulunuyor. Kilometrelerce uzunlukta İztuzu Plajı, göller, tepeler, nehir deltası, yemyeşil doğa, çam ormanları ve turkuaz renkli deniz burada ilk göze çarpan detaylardandır. Ayrıca Dalyan molanızda burada bulunan antik kenti de gezme imkânı bulabilirsiniz. Burada denizin keyfini çıkarırken çamur banyosu yapabilir ve etrafı gezebilirsiniz. Dalyan, Caretta Carettaların önemli yumurtlama merkezlerinden biridir. Bu nedenle sahilde yürüyüş yaparken bu sevimli kaplumbağaları da görebilirsiniz. Mavi turda Dalyan’dan sonra geçilmesi gereken bir diğer nokta muhteşem doğası ve korunaklı yapısı ile dikkat çeken Ekincik Koyu’dur. Ekincik Koyu’nda vereceğiniz kısa bir mola ile bu koyu keşfedebilirsiniz. Ekincik koyunda verdiğiniz moladan sonra Göcek’e doğru yola çıkmaya hazırlanabilirsiniz.

Göcek Koyları – Göcek

Mavi yolculuğun en dikkat çeken rotaları arasında yer alan Göcek koyları, muhteşem doğası ve korunaklı yapısı ile dikkat çekiyor. Bu güzergâhta Kızılada, Delikli Adalar, Zeytin Adası ve Domuz Adasına uğranılır. Bu adaları ziyaret ettikten sonra Kleopatra Hamamı, Bedri Rahmi Koyu, Göbün Koyu ve Şövalye Adası ziyaret edilir. Bu noktalar ziyaret edildikten sonra Yassıca’ya doğru yola çıkılır.

Yassıca – Hamam Koyu

Yassıca İskelesine yaklaştığınızda, iskelenin hemen altında sular altında kalmış olan eski Bizans manastırını görebilirsiniz. Mavi yolculuğun bu durağında Yassıca’da ufak bir geziye çıkabilir, ardından masmavi denizde serinleyebilirsiniz. Yassıca’dan hemen sonra tekne turlarının vazgeçilmez adresi olan Hamam Koyu’na geçerek burada eğlenebilirsiniz. Burada verdiğiniz küçük moladan sonra Tersane Koyu’na doğru yola çıkmaya hazırlanabilirsiniz.

Tersane Koyu – Ağa Limanı

Tersane Koyu, 1923 yılında Türk-Yunan nüfus mübadelesi ile boşaltılan eski bir Rum köyüdür. Osmanlı döneminde tersane olarak kullanılmasından dolayı ‘’tersane’’ ismi ile anılmaktadır. Tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan kentte, birçok tarihi yapıyla karşılaşılır. Yürüyüş yapmak için birçok patika bulunan Tersane Koyu, yürüyüş için ideal bir yer olacaktır. Burada vakit geçirdikten sonra diğer durağınız Ağa Limanı’dır. Burada kısa bir yüzme molası verebilirsiniz. Ağa Limanı’ndan sonra ise Kadırga’ya doğru yola çıkılacaktır.

Kadırga – Serçe Limanı – Bozburun

Açık denizin ortasında yer alan Kadırga, yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile dikkat çeken noktalardan biridir. Bu durakta kısa bir yüzme molası verip ardından Serçe Limanı’na geçilecektir. Bu koyun etrafında yüksek kayalar bulunur, bu kayalar rüzgârı keser ve bu nedenle diğer koylara göre nispeten daha sakindir. Bu koydan sonra bir sahil kasabası olan Bozburun’a geçilir. Bozburun, balık restoranları ve guletleri ile ünlü bir kasabadır.

Selimiye Koyu – Orhaniye

Orhaniye Koyu (Keçibükü), çevresi dağlarla çevrili ve rüzgâra karşı korunaklı yapıda olan bir koydur. Bu nedenle su sporlarına karşı elverişlidir. Buraya demir attıktan sonra balık restoranlarının merkezi olan Selimiye’de güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Bencik – Çiftlik

Bencik, mavi yolculukta gece konaklamaları için tercih edilen bir koy olarak biliniyor. İnce, uzun ve korunaklı bir yapıda olması burayı gece konaklamaları açısından elverişli hale getirmiştir. Bencik’ten sonra Marmaris’in sevilen koylarından olan Çiftlik Koyu’nu gezebilirsiniz. Çiftlik Koyu’nda yer alan Çiftlik plajı berrak denizi ve iri taneli kumsalı ile dikkat çeken bir plajdır. Bu plajda vakit geçirdikten sonra İnceburun’a geçilir.

İnceburun

Açık denizde yer alan ve bu nedenle suları serin olan İnceburun, yazın serinlemek isteyenler için ideal bir mola noktası olacaktır. İnceburun’da kısa bir serinleme molasından sonra Kinidos’a doğru yola çıkılır.

Knidos – Bodrum

Ege ve Akdeniz kesiştiği noktada yer alan Knidos, önemli antik kentlerden biridir. Tapınaklar, antik tiyatrolar ve aklınıza gelebilecek daha birçok tarihi yapıyı bu kentte görebilirsiniz. Tarihte çok ileri bir medeniyete ev sahipliği yapan kent, hiç şüphesiz mavi turun en büyüleyici duraklarından biri olacaktır. Knidos’u da gezdikten sonra Bodrum’da mavi yolculuğunuzu sonlandırırsınız

Gulet Kiralama ile Mavi Yolculuk

Gulet kiralama, mavi yolculuklar için en uygun ve en avantajlı seçenekler arasında ilk sıralarda gelir. Bütçenize ve zevkinize uygun gulet çeşitlerinden birini kiralayarak hayalinizdeki mavi yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca gulet kiralamanın mavi yolculukta pek çok avantajı bulunur. Siz de mavi yolculukta gulet kiralamayı düşünüyorsanız size uygun seçenekleri inceleyebilirsiniz.

İklimi, denizi, koyları, sahilleri, plajları ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Bodrum, mavi turların önemli durakları arasında yer alıyor. Mavi yolculuğun popüler rotalarından olan Bodrum-Göcek, her rotasında ayrı bir güzellik ve ayrı bir heyecan barındırıyor. Siz de denizin engin maviliğinde kaybolmak için mavi turunuzu şimdiden planlamaya başlayın.

Tekne Tipini Seçin

Karşılaştırma Listesi

Karşılaştırmak